Mercedes-Benz

Wrażenia z jazdy: Mercedes CLA Shooting Brake 220 4MATIC.

Tekst i zdjęcia: Michał Serdakowski

Wrażenia z jazdy: Mercedes CLA Shooting Brake 220 4MATIC.

Wiosenne słońce chyli się ku zachodowi, oblewając podmiejski krajobraz ciepłymi promieniami. Żółte pola kwitnącego rzepaku i łąki pełne dmuchawców tworzą prawdziwie sielankowy klimat. Asfaltowa droga, zagubiona w tej urokliwej okolicy prowadzi chyba donikąd. Przemierzamy ją dzisiaj Mercedesem CLA Shooting Brake 220 4MATIC. Co kryje się pod tą nieco przydługą nazwą?

Przede wszystkim dynamiczne nadwozie kombi, z opadającą linią szyb i dachu, nazywane Shooting Brake. Przyprawione na sportowo elementami pakietu AMG, prezentuje się modnie i atrakcyjnie. Nie mniej ciekawa okazuje się mechanika wersji 220 4MATIC. Dwulitrowy silnik benzynowy generuje 184 KM, a napęd trafia na wszystkie koła za pośrednictwem dwusprzęgłowej automatycznej skrzyni 7G-DCT. O osiągi CLA z taką konfiguracją napędu możecie być zupełnie spokojni – 0-100 km/h w 7,2 s to wynik aż nadto wystarczający jak na kompaktowy, miejski samochód.

Skoro jesteśmy już przy parametrach, trzeba podkreślić, że CLA 220 zaskakuje usportowionym charakterem, który doskonale pasuje do jego osiągów. Czterocylindrowy silnik brzmi zadziornie, zachęcając do korzystania z wyższych obrotów. Układ kierowniczy okazuje się bardzo bezpośredni i całkowicie pozbawiony bolączek typowych dla mocnych aut przednionapędowych – nie odczujemy szarpania na kierownicy dodając gazu w zakręcie, czy też ruszając ze skręconymi kołami.

Napęd 4MATIC, postrzegany przez wielu klientów jako gwarancja bezpieczeństwa w trudnych warunkach drogowych, jest również sprzymierzeńcem kierowców lubiących ambitną jazdę. Płynnie rozdziela moment obrotowy między osiami (domyślnie napęd na przód, maksymalnie 50% na tył) odczuwalnie stabilizując cały samochód w zakręcie. Zarówno trakcja, jak i dynamiczne zachowanie samochodu prezentują zupełnie inny poziom niż w przypadku napędu na przód - doceni to każdy, dla kogo prowadzenie samochodu ma znaczenie.

Zostawmy jednak sport na boku. CLA 220 4MATIC ma też wiele walorów, które będą cieszyć nas na co dzień. Wnętrze wykończone piękną, brązową skórą, którą obszyto nie tylko fotele, ale również boczki drzwi i deskę rozdzielczą, to niecodzienny widok w samochodzie kompaktowym. Obcowanie z takimi materiałami to czysta przyjemność. Dodajmy do tego czarną podsufitkę, sportową kierownice i drewnianą listwę ozdobną – całość prezentuje się naprawdę ekskluzywnie. Sportowy charakter podkreślają natomiast szyby bez ramek.

Nadwozie Shooting Brake oferuje całkiem przyzwoitą przestrzeń bagażową, jak również więcej miejsca dla pasażerów tylnej kanapy niż w przypadku sedana. Dopóki nie wybierzemy trybu jazdy Sport, podróżować będziemy cicho i spokojnie. Przy ustawieniach Eco, do dyspozycji mamy tryb żeglowania, który pozwala toczyć się wykorzystując pęd pojazdu – rozłącza w tym czasie napęd, dzięki czemu oszczędzamy paliwo. Nie muszę chyba dodawać, że o nasze bezpieczeństwo dba komplet asystentów, a łączność zapewnia system Mercedes me connect.

CLA Shooting Brake 220 4MATIC to samochód o dwóch obliczach. Z jednej strony miejski kompakt z napędem na 4 koła oferujący całkiem niezłą funkcjonalność, opakowany w atrakcyjne i oryginalne nadwozie, pięknie wykończony. Z drugiej strony, CLA w takiej konfiguracji to również dobre osiągi, szczypta sportowych aspiracji i charakter zachęcający do aktywnego prowadzenia. Samochód na co dzień, któremu nie straszna kręta droga.